IP PBX

IP PBX

شرکت داده گستر فانوس در راستای رضایت مشتریان افتخار دارد به عنوان یکی از بهترین و مجهزترین شرکتهای ارائه دهنده سانترال های حرفه ای مبتنی بر VOIP با استفاده از تجهیزات روز دنیا ، فعالیت نماید و در این راستا تمامی تلاش خود را مینماید تا بتواند سانترال حرفه ای شرکتها و موسسات طرف قرارداد خود را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه ممکن راه اندازی و پشتیبانی نماید .

دستگاه سانترال یا PBX چیست؟

دستگاه سانترال یا PBX‏(Private Branch Exchange‏) یک شبکه تلفن خصوصی است که درشرکتها یا سازمان ها نقش اساسی در ایجاد ارتباطات تلفنی ایفا میکند . این دستگاه ها ارتباط خطوط تلفنی داخلی را بصورت آنالوگ یا دیجیتال بر روی زوج مسی تلفن فراهم می آورند. از مهمترین قابلیتهای این دستگاهها میتوان به ایجاد خطوط تلفن داخلی اشاره کرد .

مرکز تلفن ویپ سانترال یا IP PBX چیست؟

IPPBX یکی از راهکارهای بسیار مفیدی است که در ساختار فناوری ویپ استفاده می شود که بجای مرکز تلفن داخلی (سانترال) قدیمی استفاده می گردد.اساس این تحول در اثر استفاده این فناوری از شبکه هایی مانند اینترنت است که امروزه در هر نقطه ای قابل دسترس است . ترکیب فناوری VoIP در دستگاه های PBX نسل جدید این دستگاه ها را بوجود آورده که آن را با نام IP-PBX می شناسند .این سیستم با هزینه کمتر ، امکانات بیشتر و مدت زمان بسیار کم در مقایسه با سانترال های سنتی راه اندازی و استفاده می گردد.مراکز تلفنی مبتنی بر تکنولوژی ویپ علاوه بر داشتن همه قابلیت های دستگاه های سانترال (PBX) امکانات متنوع و جدیدی را دارا می باشند که برخی از آنها عبارت اند از :

 • عدم نیاز به کابل کشی برای تلفن
 • قابلیت استفاده از تلفن نرم افزاری (Softphone) ، تلفن های معمولی موجود و IP Phone ها
 • عدم نیاز به خریداری باکس سانترال (PBX) و کارت های داخلی آن ، با امکان افزودن هر تعداد شماره داخلی
 • نصب و راه اندازی سریع در کمتر از 2 ساعت تنها بر روی یک کامپیوتر شخصی
 • منشی تلفنی دیجیتال با قابلیت تعریف نامحدود منوهای تماس(روال های پاسخگویی)
 • پیغام گیر ، صندوق صوتی ، Black list و ....
 • قابلیت ارسال و دریافت فکس بدون نیاز به دستگاه فکس و مودم ، با فرمت PDF
 • امکان گزارش گیری با جزئیات کامل از تماس های ورودی و خروجی و حتی ضبط مکالمات
 • کنترل و مدیریت سیستم از طریق رابط وب(Web Interface)

IP PBX ها از مزایای زیادی بهره مند هستند که از آن جمله میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :

 1. امکان تعریف شماره تلفن داخلی به تعداد نامحدود :
  در IP PBX ها بر خلاف سانترالهای قدیمی ، هیچگونه محدودیتی در تعریف داخلی ها وجود ندارد .
 2. منوی صوتی:

  با استفاده از این ویژگی این امکان فراهم میگردد تا منوی صوتی برای کاربر به هنگام تماس پخش شود و کاربر با توجه به انتخاب خود به داخلی مورد نظر هدایت گردد ، این ویژگی برای شرکتها و یا سازمانهایی که دارای بخشهای مختلف مانند فروش ، پشتیبانی ، مالی و ... میباشند بسیار مناسب میباشد ، فانوس این امکان را برای مشتریان خود فراهم می آورد تا تمامی Voiceهای مورد نیاز سانترال حرفه ای را برای آنها فراهم آورد .

 3. صف انتظار :

  با استفاده از این ویژگی، میتوان در صورت اشغال بودن داخلی و مقصد مورد نظر ، تماسهای ورودی را در صف و در حالت انتظار باقی گذاشت تا به محض آزاد شدن مقصد ، به تماسها به ترتیب اولویت پاسخ داده شود . همچینن میتوان به هنگام انتظار تماس ، از پیامهای تبلیغاتی و یا راهنما به منظور سرگرم کردن مخاطب استفاده نمود .

 4. Call waiting

  با استفاده از این ویژگی ، هر داخلی در صورت اشغالی ، میتواند متوجه تماس های ورودی خود شود .

 5. دریافت پیام صوتی (Voice Mail) :

  با استفاده از این سرویس در صورت عدم امکان پاسخ گویی کاربر و یا داخلی مشخص ، می توان برای وی پیام گذاشت. کاربر در زمان دلخواه، امکان شنیدن این پیام ها را خواهد داشت.

 6. ضبط مکالمات :

  کاربران این امکان را خواهند داشت تا مکالمات خود را ضبط نمایند و بعدا از آنها استفاده کنند . می توان برای شماره های مورد نظر این ویژگی را بصورت پیش فرض فعال نمود تا تمامی مکالمات شماره یا کاربر مربوطه ضبط گردد .

 7. تلفن های نرم افزاری (soft phone) :

  کاربران میتوانند بدون خریداری IP Phone به داخلی های خود از طریق نرم افزار دسترسی داشته باشند و به تماسهای ورودی پاسخ دهند ، با توجه به اینکه بخش اعظم هزینه های راه اندازی IP PBX مربوط به خریداری IP Phone ها میباشد ، این امر در کاهش هزینه ها نقش بسزایی را خواهد داشت . .

 8. Fax to E-Mail

  با استفاده از این ویژگی fax های ارسال شده برای کاربران به صندوق الکترونیکی(E-Mail) آنها ارسال میشود .

 9. کنفراس صوتی :

  این ویژگی محیط کنفرانسی را برای دو یا چند کاربر فراهم می نماید که کاربران دیگر نیز قادر به پیوستن به آن هستند.

 10. شنود مکالمات (Call barging ) :

  با این ویژگی کاربران با اجازه دسترسی قادر به شنود مکالمات در حال انجام می باشند .

 11. Day Night Mode :

  این ویژگی مقصد تماس ها را با توجه به ساعت تغییر می دهد .

 12. ارجاع تماس ها از طریق DID/CID :

  این ویژگی تماس ها را با توجه به شماره تماس گیرنده , به مقصد مورد نظر هدایت می نماید .

 13. گزارش گیری :

  تمامی تماس های کاربران بصورت گزارش در این سیستم ذخیره می گردد که در نظارت بر تماس ها مفید می باشد . برای بررسی این داده ها می توان از ابزار هایی که این داده ها را بصورت نمودار در اختیار قرار می دهند استفاده نمود.

 14. VoIP by Wi-FI :

  با استفاده از این ویژگی ، کاربران امکان استفاده از طریق شبکه های بی سیم را خواهند داشت که با توجه به آنکه سرویس Wi-Fiدر اکثر سازمان ها وجود دارد , زمنیه برای استفاده از IP phone های بی سیم فراهم خواهد بود . می توان از ساختار این شبکه ها برای کاربرانی که در فضا های مختلف سازمان فعالیت دارند استفاده نمود . یا در صورت عدم برقرای شبکه با سیم می توان از ساختار بی سیم استفاده نمود .

 15. ارتباط تصویری :

  کاربرانی که از softphone های تحت این سیستم استفاده می نمایند قادر به برقراری ارتباط های تصویری با دیگر کاربران خواهند بود . برخی از IP Phone ها نیز از این سرویس پشتیبانی می نمایند . با استفاده از این دستگاه ها امکان برقراری ارتباطات تصویری بطور مستقل و بدون نیاز به کامپیوتر برای کاربران فراهم است .

 16. اتصال شعب و دفاتر به یکدیگر:

  با این امکان ، داخلی های شعب مختلف می توانند با گرفتن شماره داخلی به یکدیگر متصل گردند و از سایر امکانات موجود نیز استفاده نمایند.

اطلاعات تماس

 • شرکت داده گستر فانوس

 • آدرس:یوسف آباد، خیابان بیستون، نبش کوچه 2/1، پلاک 62، ساختمان اداری بیستون، طبقه 2، واحد 4

 • تلفن:87761000-021

 • ایمیل:info@dgfanoos.com

ما را دنبال کنید